Kameny a jejich účinky

Léčení pomocí kamenů nazýváme litoterapií. Tato léčba může pomoci lidem, kteří mají dlouhodobější problémy se svým organismem. Můžeme říci, že díky energetickému vyzařování, kdy se pravidelně a dlouhodobě působí na jedno konkrétní místo, dochází k jeho prohřátí a změně kmitu atomů. Samozřejmě v případě kamenů nejde o nějakou náhražku klasické medicíny, ale pouze o podpůrný léčebný účinek.
Kameny na nás působí na molekulární úrovni. V této úrovni můžeme pomoci tělu aktivovat léčebné procesy. Někdy se názory na druhy léčby a účinky u léčitelů rozcházejí, ale vesměs jsou základy stejné.

Podívejme se na několik drahých kamenů :

Achát
Dle tradic tento kámen pomáhá lidem překonávat časté rozčilení, zahořklost a zlost. Dalo by se říci, že odstraňuje vnitřní napětí. Pomáhá navodit pocit bezpečí a jistoty, posiluje naši lásku, pomáhá při citových zklamáních. Stabilizuje energetické pole člověka, ruší a přetváří negativní energie. Výborný ochranný kámen pro malé děti.

Býčí oko – červená odrůda Tygřího oka
Pomáhá prý získat sebedůvěru, zlepšovat paměť, koncentraci, Posiluje pohybové ústrojí, zmírňuje bolesti a záněty nervů. Dokáže překonat letargii a nabízí motivaci. Urychluje metabolismus.

Fluorit
Říká se mu „kámen géniů“. Má silnou ochrannou moc, hlavně na duševní úrovni. Posiluje naše myšlenky, zmírňuje emocionální zaujetí a potlačuje výbuchy zlosti. Tento kámen umí naše intuitivní vědomosti učinit jasnými a srozumitelnými. Též zahání negativní energii a zmírňuje poruchy našeho organismu, čistí a odstraňuje v těle energetické nečistoty, bojuje s viry, léčí všechny druhy infekce včetně rýmy a nachlazení, regeneruje kůži a sliznice, odstraňuje vrásky, blahodárně působí na zuby.

Hematit
Jeho výskyt je hojný a to v mnoha různých podobách: ocelově šedé silně lesklé krystaly se nazývají spekularit, tence šupinkatý hematit se nazývá slídový, růžicově srostlé krystaly jsou železné růže.
Ochraňuje člověka před negativními duchovními vlivy, dodává životadárnou energii, zastavuje krvácení, udržuje zdravý stav krve a léčí všechny nemoci spojené s krví, vyhání z těla horečku, léčí oběhové problémy, podporuje činnost ledvin, ukládání železa, tvorbu krvinek. Léčí křeče v nohou, pomáhá rovnat záda a působí příznivě i při zlomeninách. Zahání úzkost a nespavost.

Zajímavým kamenem je Křišťál:

Křišťál je nejúčinnější léčivý, universální krystal, jenž silně zesiluje energii, dokáže jí na dlouhou dobu uchovat, uvolňuje a reguluje ji a uvádí ji do absolutní harmonie. De facto energii transformuje a skládá její reálný obraz.
V duchovní oblasti dokáže odporovat negativní energii, podporuje jasnozřivost, protože je schopen vytvářet dle zadaných informací schémata časů budoucích…..

Tolik na ukázku. Pokud budete chtít více informací o léčení kameny, určitě je naleznete. A nezapomínejte, že i šperky a ozdoby z kamenů mají své kouzlo.

8 komentářů

 1. ruzicka napsal:

  Jak připravit elixír z kamene

  Pokud chcete připravit elixír, vložte kámen přes noc do karafy (nebo třeba skleněné konvice), s převařenou, ale vychlazenou vodou. Nechejte stát přes noc a ráno vypijte, nebo potírejte potřebné části těla.

  Vynikající je například elixír z křišťálu – pomáhá při dietě.

  Kameny, které do vody vkládáte, by měly být čisté a také samozřejmě správně „nabité“.

  Co s kamenem, když doslouží?

  Pokud kámen doslouží, poznáte to třeba tak, že se v něm objeví puklinky a prasklinky. Někdy se objevit nemusí a stejně to poznáte – necítíte z něj žádnou energii.

  Kámen vám dobře sloužil a proto poslužte i vy jemu a ho vraťte zpět do země. Prostě ho někde zakopejte, třeba u vašeho oblíbeného stromu (některé kameny se takto doporučují i dobíjet).

 2. ruzicka napsal:

  Máte rádi drahé kameny?

  Už se vám stalo, že jste šli lesem, nebo po pláži a vaše oko padlo na kamínek na zemi a prostě jste ho museli zvednout? Říká se, že tak si vás kámen našel…

  Já mám kameny moc ráda. Vždy si nějaký přivezu z dovolené, mám jich už spoustu, z různých míst světa. A pak mám také „drahé kameny“ (krystaly). Tedy mým nejoblíbenějším je diamant (což není zrovna levná záliba), ale mám moc ráda i tyrkys, kříšťál a granát.

  Víte, že každý člověk by měl mít alespoň jeden drahý kámen? A pozor, drahý rozhodně neznamená, že za něj musíte dát celou svoji výplatu! Drahé kameny jsou nejen velmi krásné, ale také mají mimořádné schopnosti. Také se říká, že vrací majiteli to, jak je s ním zacházeno. Jistě znáte historky kolem „prokletých diamantů“, které byly získány krádeží, nebo kvůli nim někdo umřel – proto se o svůj kámen dobře starejte a buďte kamarádi 🙂

  Léčivou schopnost kamenů poznali jako první Číňané již před více než 6000 lety. Další zdokumentované poznatky můžeme najít také v nápisech ze starého Sumeru a starého Egypta. Proč bychom tedy jejich vlastností nemohli využít i my?

  Rozhodně to ale neznamená, že byste měli zavrhnout „klasickou“ léčbu. Kameny ale mají podpůrné účinky, které mohou pomáhat při uzdravení.

  – odstraňují blokády

  – oslabují nadbytečné

  – posilují oslabené

  – vzájemně se doplňují a podporují

 3. ruzicka napsal:

  Jak si vybrat svůj kámen

  Nejste-li zrovna gemolog, zřejmě svůj kámen koupíte v některém z obchodů s minerály, je jich dnes spousta. Ale vybírejte pečlivě. Vyhněte se kamenům, které jsou zpracovány do různých tvarů (srdíčka, pyramidy…), vyhledávejte spíše surové krystaly (neopracované).

  Dejte pozor na puklinky a prasklinky v kamenech, někdy to může být znamení vysokého poškození.

  Pokud víte, jaký konkrétní typ kamene chcete, nechejte si ukázat všechny tyto kameny. Pak již přichází ke slovu intuice. Někdy se stane, že vám váš kámen padne do oka na první pohled, někdy si je musíte brát do rukou, zavřít oči a vyzkoušet, jaký z něj máte pocit. Člověk si nakonec vybere svůj kámen podvědomě, obvykle ten, se kterým se ztotožňuje, takový, který ho mimořádně přitahuje.

 4. ruzicka napsal:

  Jak kámen nosit

  Po tom, co si přinesete kámen domů, nezapomeňte jej nejdříve očistit. Každý kámen se čistí jinak, obvykle se na něj nechá slabým pramínkem (jsme šetrní k přírodě), téci vlažná voda. Ale pozor, některé kameny vodu nemají rády – například tyrkys. Můžete ho také vložit přes noc do krystalické soli, ráno opláchnout.

  Pak by se měl kamínek nabít – slunečním, nebo měsíčním zářením (podle typu kamene), třením, nebo stykem s jiným kamenem. Očištěný a nabitý kámen potom můžete s klidem začít nosit.

  Tento proces čištění a nabití by se měl opakovat alespoň jednou za měsíc, pokud je používán hodně, nebo je jeho nositel nemocný, doporučuje se i častěji.

  Kámen by měl být v maximální možné míře v kontaktu s tělem toho, kdo ho nosí. Zejména pak na těch částech těla, kde je to potřeba. Kameny se nepůjčují, protože jak dokáží působit na okolí, tak okolí působí na ně a vy nikdy nevíte, čím si kámen u původního majitele prošel.

 5. ruzicka napsal:

  Který kámen je pro vás vhodný

  Osobně neuznávám „kameny podle znamení“. Každý jsme naprosto jedinečná osobnost a jistě jste si již také všimli, že byť jsou dva lidé narození ve stejném znamení, jsou naprosto odlišní. Proto nedoporučuji se řídit nějakým obecným návodem založeným na znamení, ve kterém jste se narodili.

  Vybírejte si tedy podle sebe – co se vám na něm líbí – jeho barva, jak na vás kámen působí. Klidně si svůj kámen vybírejte dlouhou dobu, nemusíte ho koupit v první obchodě, na který narazíte.

 6. ruzicka napsal:

  Kameny si vyhledávají nás – ne my je. Jsem o tom přesvědčená a s tímto názorem jsem se již mnohokrát setkala od jiných.

 7. ruzicka napsal:

  Masáže pomocí drahých kamenů

  Jako masérka mohu jen doporučit používání léčivých kamenů (především odrůd křemene) a to buď k masáži nebo akupunktuře.
  Nenechte se zaskočit růzností návodů k masážím pomocí kamenů, které v publikacích a příručkách jistě objevíte. I v tomto případě se totiž doporučení od doporučení liší. Vyzkoušejte vždy více postupů a vyberte si takové, které vám dělají dobře. Pamatujte, že vám je vždy ku pomoci vlastní intuice a inteligence vašeho těla.

  Příklady použití drahých kamenů k masážím:

  Pro masáž lze použít buď hladký valounek nebo nerost s krystalickým zakončením. Jedním nebo více vyhlazenými kameny v dlani můžeme jemně krouživými pohyby masírovat tělo. Přírodní, lidskou rukou neupravené, krystaly lze použít např. k rolování nebo akupunktuře.
  Pomocí špicí krystalů lze provádět akupunkturu chodidel (zejména prstů) nebo i ucha. Toto nabíjení akupunkturou s krystalovým hrotem, pokud správně provedeno, aktivuje a zprůchodňuje meridiány a tím pomáhá léčit oslabené orgány.
  Vhodně vytvarovaný, energeticky nabitý, případně naprogramovaný valounek můžete použít i k akupresuře reflexních bodů na chodidle nebo rukou. Pro svoji léčivou sílu je stejně tak jako při akupunktuře vhodný zejména křišťál. Použít však můžete jakýkoliv z kamenů, který na vás již od pohledu dobře působí. Reflexní terapii pomocí drahých kamenů úspěšně používám jednak u svých klientů a rovněž tak na svých chodidlech. Pro rozšíření obzorů v této oblasti doporučuji knihu od pana J. Patakyho „Učebnice reflexní terapie“ nebo potom „Reflexní terapii“ od pana J. Janči.
  Pro tělo velmi oživující je technika našlapování bosých chodidel na obroušené kamínky křišťálů nebo jiných drahých kamenů.
  Pokud chcete uvolnit napětí z obličeje, doporučuji provést jemnou masáž pomocí chladivého valounku hematitu. Tato masáž je zvláště osvěžující v horkých letních dnech.
  Obecně platí, že při masáži ametystem z těla „vytíráme“ různé zátěže – takto „ošetřené“ tělo můžeme dobít a vyladit masáží pomocí růženínu nebo křišťálu.

Leave a Comment