Matcha čaj – elixír zdraví

Tisíce let starý čaj v posledních letech objevuje také český trh. Matcha zelený čaj, rozemletý na jemný prášek má zázračné účinky na zdraví. Snižuje cholesterol, cukr, spaluje kalorie nebo pomáhá soustředěnosti.
Trocha historie. Objev tohoto zázračného čaje se datuje do roku 2500 před naším letopočtem, zpočátku byl populární především v Číně, už tehdejší budhističtí mniši považovali matcha čaj za lék. Posléze se rozšířil do Japonska, kde jej tehdejší elita využívala při čajových obřadech. Rozmach matcha čaj, nebo chcete – li matcha tea, až v 21. století.

Pěstovaný ve stínu

Možná se ptáte, čím je vlastně matcha čaj tak jedinečný? Listy tohoto čaje jsou pěstované ve stínu, mají tedy více chlorofylu, který má detoxikační účinky. Matcha čaj prodávaný v sáčcích je navíc mnohem kvalitnější, než běžné čaje ze supermarketů, do rozemletého matcha čaje se vůbec nepřidávají barviva.

V zimě zahřeje, v létě osvěží

Uvádí se, že jedna porce matcha čaje má stejné nutriční hodnoty jako 10 šálků běžného zeleného čaje. Navíc tento čaj je antioxidační, napomáhá soustředění a pomáhá schopnost spalovat jídlo, takže je také vhodný doplněk k dietě. Má také účinky na energii, ale narozdíl od kávy uvolňuje energii postupně v průběhu dne.

Matcha čaj se prodává rozemletý v sáčcích. Zelený čajový prášek se dá luhovat také za studena. Díky tomu se dá říct, že matcha čaj v zimě zahřeje, v létě osvěží. Je vhodné jej podávat se sirupem, nejlépe bezinkovým, je také možné doplnit ovocem dle chuti.

S matcha čajem se dělají také mandle, čokoláda, bonbóny, dorty, zákusky, nanuky, jogurty, zmrzlina či cukroví. Žádaná je také kosmetika, rozemleté čajové lístky se dávají také do pleťových masek, tělových másel, krémů apod.

K dostání je v prodejnách zdravé výživy, jeden sáček – porce váží 2 gramy a dáte za něj desetikorunu.

Leave a Comment