Pampeliška, plevel i léčivka

Lidé, kteří mají rádi úhlednou zahrádku se trápí tím, že jim pampeliška roste tam, kde zrovna nepotřebují a obtěžuje je jako otravný plevel. Často přemýšlí o tom, jak ji odstranit a vůbec netuší, jak moc je tato rostlina zdravá a léčivá.

Pokud se rozhodneme tuto cennou léčivku využívat pro naše zdraví, není problém si ji obstarat. K léčení se sbírají květy, listy, stonky i kořeny. Kvete od dubna do května. Kořeny se vykopávají na jaře a na podzim, listy před květem a květy v době květu.

Tato rostlina se nachází na loukách, pastvách i v zahradách, ale pouze tam, kde není příliš vlhko. Pampeliška je trvalka, která roste i v zimě, období vegetačního klidu se jí netýká. Pampeliška je rovněž známá pod názvem smetanka lékařská.

Léčivé vlastnosti:

Pro své léčivé látky a minerální soli je pampeliška vhodná při léčení poruch metabolismu a díky tomu, že pročišťuje krev, pomáhá při dně a revmatismu. Hlavní léčivou sílou pampelišky je, že léčí žlučník a játra, protože obsahuje pro nás důležité hořčiny. Při zánětu jater, neboli hepatitidě nejvíce pomáhají stvoly květů v syrovém stavu, stačí, když sníte denně 5 až 6 kusů. Stejně tak pomáhají i na žlučníkové kameny, které rozpouštějí. Stále nemocným a unaveným lidem se doporučuje čtrnáctidenní kúra s čerstvými stvoly. Pampeliška pomáhá také při svrbění kůže a vyrážkách, čistí žaludek od usazenin a zlepšuje žaludeční šťávy.

Jak na pampeliškový med:

Nejprve je potřeba natrhat přesně 400 hlav ( květů ), které před samotnou přípravou necháme chvilku namočené ve studené vodě, aby se vyplavili broučci. Potom scezené pampelišky vložíme do hrnce a zalijeme jedním litrem vody, přidáme na kolečka nakrájený citron a přivedeme k varu, pak ihned odstavíme z plotny a necháme pod pokličkou vychladnout. Necháme nejlépe do druhého dne vyluhovat. Ráno scedíme a do odvaru přidáme jeden kilogram cukru. Směs zahříváme a na mírném ohni za občasného míchání necháme zhoustnout. Pak už jen nalijeme do připravených sklenic a máme hotovo.

Pampeliškový med je nejen zdravý, ale také velmi chutný a používá se stejně jako med včelí. Je téměř stejně zdravý a hlavně levný.

Zdravý pampeliškový čaj:

Budeme potřebovat jednu vrchovatou čajovou lžičku sušeného kořene pampelišky, kterou dáme do čtvrt litru studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno přivedeme k varu a scedíme. Pijeme pomalu, po doušcích, půl hodiny před a půl hodiny po snídani.

Čaj z pampelišky pročišťuje krev, podporuje močení a pocení, povzbuzuje, napomáhá trávení a působí proti husté krvi. Pampeliškový kořen se také dává do čajových směsí například při premenstruačním syndromu a působí proti kuřáckému kašli, avšak lepší je samozřejmě přestat kouřit.

Leave a Comment